– Nowa strategia Grupy PGE została przygotowana w taki sposób, aby przyspieszyć polskie inwestycje w odnawialne źródła energii, a jednocześnie zapewnić bezpieczeństwo energetyczne Polski poprzez dalsze funkcjonowanie aktywów węglowych, wspierających rozwój OZE pod kontrolą Skarbu Państwa – wskazała prezes Wioletta Czemiel-Grzybowska. – Strategia stawia przed naszą spółką bardzo dużo wyzwań, przede wszystkim podział na część węglową oraz pozawęglową. W ramach PGE ma dalej rozwijać się energetyka zielona, która odseparowana od aktywów węglowych będzie miała możliwość łatwego pozyskiwania źródeł finansowania, przede wszystkim na instalacje wiatrowe i fotowoltaiczne – wyjaśniła prezes PGE GiEK.

Prezes PGE GiEK dodała, że pozostała część, czyli aktywa węglowe, korzystając z pomocy publicznej mają funkcjonować do 2050 r. – Te aktywa mają być eksploatowane jako fundament systemu elektroenergetycznego w Polsce aż do momentu, gdy zastąpi je atom czy inne rozwinięte, alternatywne źródła energii, które pozwolą przejść Polsce do tzw. zielonego ładu – zaznaczyła prezes. – Należy też pamiętać o tym, że na dzień dzisiejszy i kilka dziesięcioleci w przód aktywa te będą w polskim systemie stanowiły fundament, bo z roku na rok nie uda się zbudować od samego początku obszaru tzw. zielonej energii – podkreśliła Wioletta Czemiel-Grzybowska.

Prezes przekonywała także, że nowa strategia PGE pozwoli na kontrolowane rozłożenie procesu dekarbonizacji w czasie i w sposób niezagrażający miejscom pracy w elektrowniach i kopalniach węgla brunatnego, a jednostki wytwórcze PGE GiEK w okresie przejściowym odegrają kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa dostaw energii. – Elektrownia Bełchatów nie zostanie zmarginalizowana, będzie kluczowym elementem zapewniającym bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej w perspektywie długoterminowych inwestycji w OZE – zapewniła prezes.

W debacie brał również udział Artur Soboń, minister, pełnomocnik rządu do spraw transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego.
Gościem honorowym VI Nadzwyczajnym Zjeździe Klubów „Gazety Polskiej”, który odbył się w dniach 13-15 listopada, był prezydent Andrzej Duda. W wydarzeniu wziął także udział premier Mateusz Morawiecki. Ze względu na pandemię koronawirusa spotkanie odbyło się online.

źródło gkpge