Jeśli zdecydowałeś(-aś) się już na działalność związkową, a nie wiesz do których się zapisać:
Z A P R A S Z A M Y MZZPRC
RAZEM JESTEŚMY SILNIEJSI!
Deklaruję przynależność do Międzyzakładowego Związku Zawodowego Pracowników Ruchu Ciągłego w Elektrowni Turów
Deklaracje do pobrania:
-
Deklaracja Pracownicy Elektrowni
-
Deklaracja Elbest Sp. z o.o
-
Deklaracja Eltur – Serwis Sp. z o. o.
-
Deklaracja Betrans Sp. z o. o.
-
Deklaracja MegaSerwis Sp. z o.o.
-
Deklaracja Epore Sp. z o. o.
Po co są związki zawodowe?
Dlaczego potrzebujesz związków zawodowych?
Być może, w idealnym świecie nie byłoby miejsca dla istnienia i działalności związków zawodowych. Pracodawcy traktowaliby swoich pracowników z należnym im szacunkiem i płacili za ich pracę godne wynagrodzenie. Nikt nie byłby w niesprawiedliwy sposób dyscyplinowany lub zwalniany z pracy, nikomu nieuczciwie nie ograniczano by możliwości awansu, nikt nie byłby nękany w miejscu pracy przez swoich szefów lub zmuszany do pracy przez długie godziny bez należnej mu zapłaty.
Mówiąc wprost, związki zawodowe wprowadzają zasady demokracji do miejsca pracy. Nie wyobrażamy sobie życia w społeczeństwie, w którym ktoś pozbawiony byłby prawa głosu lub nie mógłby wyrazić swej opinii na temat tego, jak pewne sprawy powinny wyglądać. Czemu więc mielibyśmy zaakceptować taką sytuację w miejscu swojej pracy?
Czym dokładnie są związki zawodowe?
Związki zawodowe to demokratyczne organizacje kierowane przez samych pracowników w zakładzie pracy za pośrednictwem wybranych przez siebie liderów. Podstawowym zadaniem związków zawodowych jest energiczne reprezentowanie interesów pracowników. To związki negocjują z pracodawcą wysokość płacy roboczej i warunki pracy.
Pamiętaj: przystąpienie do związku zawodowego jest Twoim niezbywalnym prawem. Jeśli w odpowiedzi na aktywność związkową Twój pracodawca podejmuje działania skierowane przeciwko Tobie lub Twoim koleżankom i kolegom – jest to bezprawne i nielegalne!
Co związki zawodowe mogą dla mnie zrobić?
Związki zawodowe stanowią Twoją reprezentację w kontaktach z pracodawcą i dają Ci głos w sprawach związanych z Twoim miejscem pracy. Działając sam, masz niewielką siłę przebicia i niewielkie możliwości decydowania. Jeśli upomnisz się o podwyżkę, lub będziesz chciał coś udoskonalić, a Twój pracodawca powie „nie!" – co możesz zrobić? Działając w związku zawodowym, poprzez zbiorowe działanie i mówienie jednym, wspólnym głosem, możecie zdziałać bardzo dużo. Działanie w związku zawodowym oznacza, że w dyskusjach na temat Waszego zakładu pracy zawsze jest ktoś po Twojej stronie, kto podziela Twoje racje.
W swoim działaniu, związki zawodowe dążą do:
poprawy warunków pracy,
bezpieczeństwa i stabilizacji pracy (Twój pracodawca nie będzie mógł Cię niesprawiedliwie zwolnić),
- rozwiązywania problemów w sposób jawny i niekonfliktowy,
- ochrony przed dyskryminacją i nękaniem w pracy,
- pomocy prawnej i materialnej swoim członkom,
- poprawy wysokości płacy oraz dodatków do wynagrodzenia.