Rozprawa administracyjna z udziałem mieszkańców w sprawie kontynuowania wydobycia w odkrywce PGE Turów.
Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska przystąpił do procedury udziału społeczeństwa i przeprowadzi rozprawę administracyjną otwartą dla wszystkich mieszkańców, w sprawie dotyczącej wniosku PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A. o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia polegającego na kontynuacji eksploatacji złoża węgla brunatnego „Turów”.
Bogatynia: Pikieta przeciwników wydobycia węgla w Kopalni Turów, takie hasła głosili ekoteroryści przed spotkaniem
Zaledwie kilka osób wzięło udział w pikiecie przeciwników kontynuacji wydobycia węgla brunatnego w Kopalni Turów przed ośrodkiem kultury gdzie odbywa się rozprawa administracyjna w sprawie wydania koncesji na dalszą eksploatację złoża.
Wypowiedzi Fundacji "Rozwój Tak,Odkrywka Nie", która zagrarza Polskiej energetyce:
Kuba Gogolewski koordynator projektu z fundacji "Rozwój Tak,Odkrywka Nie" mówi, że kopalnia powinna zostać zamknięta. Jego zdaniem nie musi to oznaczać zamknięcia elektrowni i budowanego właśnie nowego bloku energetycznego, który będzie kosztował pond 3,5 miliarda złotych, bo można będzie sprowadzać węgiel na przykład z Niemiec. Problem może być z pracownikami, ale nie taki jak przed laty w Wałbrzychu po likwidacji kopalni
już wiadomo kto ich finansuje...
Norbert Grudzień, wiceprezes zarządu PGEGiEK S.A., która jest właścicielem kopalni i elektrowni Turów mówi, że dokładnie chodzi o przedłużenie koncesji z 1994 roku, a sam obszar objęty koncesją nie będzie już powiększany.
Marszałek kraju (województwa) libereckiego Martin Puta, jeden z gości spotkania podkreślał, że mieszkańcy czeskich miejscowości położonych przy czesko-polskiej granicy, w bezpośrednim sąsiedztwie terenów, na których ma być realizowane wydobycie węgla, obawiają się bezpośrednich skutków tej działalności. Zwrócił uwagę, że po czeskiej stronie istnieje przekonanie, że ich postulaty i uwagi są ignorowane. Dlatego tutaj jesteśmy - powiedział i dodał, że podobne spotkanie organizowane jest po raz pierwszy, Mieszkańcy miejscowości położonych przy granicy z Polską podkreślali, że od wielu lat żyją w cieniu kopalni. Wyrażali obawy przede wszystkim o poziom wód gruntowych i skuteczność metod niwelujących ewentualny ich ubytek. Polscy eksperci mówili o rozwiązaniu w postaci budowy specjalnej hydroizolacyjnej ściany w istniejącym już wyrobisku, W wypowiedziach były emocje, po czym schodząc z mównicy pokazał obsesyjnie kciuka w dół, taki ma szacunek do naszego regionu…
Dyrektor Kopalni Węgla Brunatnego "Turów" Sławomir Wochna zauważył, że kopalnia nie rozszerza obszaru swojego działania, co zarzucali uczestnicy spotkania, a zamierza jedynie kontynuować wydobycie na terenie, który został jej przyznany przed 25 laty. Koordynatorka raportu o oddziaływaniu na środowisko, Anita Kuliś zaprezentowała szczegółowy dokument sumujący pracę ekspertów z wielu dziedzin. Zwróciła uwagę na kilka elementów, takich jak: wpływ na wody podziemne, hałas, oddziaływanie biologiczne lub krajobraz. Skoncentrowała się na opisie realizowanych już działań minimalizujących oddziaływanie na środowisko oraz tych, które będą realizowane w przyszłości.
Mówiła m.in. o ścianach przeciw hałasowi, stosowaniu nowych technologii w transporcie wydobytego węgla, ograniczeniu pracy w godzinach nocnych i spowolnieniu prędkości taśmociągów. Była także mowa o budowie zielonych wałów oddzielających odkrywkę od okolicy.