Szanowni Państwo!
11 listopada to symboliczny dzień.
O wolną Polskę walczyło wielu pokoleń Polaków.
Po 123 latach niewoli, trzech rozbiorów, po latach obcego panowania i wykreślenia z mapy Europy w 1918 roku Polska odrodziła się.
Składamy serdeczne życzenia z okazji 101. rocznicy Narodowego Święta Niepodległości Polski!
Kartka z kaldarza 11 listopada. Co się wtedy wydarzyło?
11 listopada 1918. Święto Niepodległości wypada w listopadzie na pamiątkę wydarzeń sprzed 101 lat. Jesienią 1918 roku zbliżał się koniec I wojny światowej. Armie Niemiec i Austro-Węgier rozpadały się. Na froncie zachodnim wygrywali Amerykanie, Anglicy i Francuzi. Wcześniej z konfliktu wycofała się Rosja, ogarnięta rewolucją i wojną domową. Zaborcy, którzy podzielili między siebie Polskę pod koniec XVIII wieku, byli osłabieni jak nigdy dotąd.
7 października 1918 niepodległość Polski proklamowała Rada Regencyjna, organ administracyjny stworzony przez niemieckich okupantów. Był to pierwszy krok w stronę realnego odzyskania niepodległości. 10 listopada 1918 do Polski powrócił z niemieckiego więzienia Józef Piłsudski, były dowódca I Brygady Legionów Polskich, symbol walki o wolność.
11 listopada 1918 Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu naczelne dowództwo nad wojskiem polskim. Dzień ten uznano za umowną datę odzyskania niepodległości. Święto państwowe ogłoszono dopiero w 1937 roku, po śmierci Józefa Piłsudskiego i prawie 20 lat po tych wydarzeniach. Ówczesny rząd Polski, stworzony przez ludzi związanych z Piłsudskim, chciał upamiętnić przejęcie przez niego władzy.
Narodowe Święto Niepodległości jest to święto upamiętniające odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 roku. Na 123 lata Polska została wymazana z mapy Europy, licząc od momentu ostatniego rozbioru dokonanego przez Austrię, Prusy i Rosję.
Święto to - obchodzone 11 listopada każdego roku - zostało ustanowione w ostatnich latach II RP tuż przez rozpoczęciem II wojny światowej. Do kalendarza powróciło w 1989 r. Jest to dzień wolny od pracy.