Text Size
poniedziałek, styczeń 18, 2021

Zgorzelcu, wszyscy boją się koronawirusa tak samo. Z wyjątkiem miejscowych elit, które szczepienia przeciw COVID mają już za sobą.

– Jako szary obywatel muszę cierpliwie czekać. Niestety, nie jestem zgorzeleckim celebrytą – mówi Andrzej Góral (62 l.), jeden z mieszkańców.W mieście wybuchła szczepionkowa afera, po tym jak u schyłku starego roku zastrzyk dostał m.in. biznesmen Artur Toronowski (60 l.) i burmistrz Rafał Gronicz (47 l.), którzy przecież nie zaliczają się do białego personelu.

Dyrektorka placówki Zofia Barczyk zapewnia jednak, że sama nie wybierała osób do szczepienia, a tym bardziej nie zapraszała ich do szpitala. Co innego twierdzi burmistrz Zgorzelca.

– Dostałem propozycję od dyrektor szpitala i zdecydowałem się na szczepienie.  Po tym medialnym zamieszaniu to żałuję, że to zrobiłem. Dziś bym się bardziej nad tym zastanawiał. Wtedy nie myślałem o tym za długo – zapewnia Fakt Rafał Gronicz.

https://www.fakt.pl/wydarzenia/polska/wroclaw/afera-szczepionkowa-w-zgorzelcu-zaszczepiony-burmistrz-i-biznesmen/5spx6ze

Już 15 stycznia ruszają zapisy na szczepienia przeciwko COVID-19. W Bogatyni  będzie można przyjąć zastrzyk w jednym punkcie mieszczącym się przy ulicy Fabryczna  a wz Zgorzelcu w jedenastu punktach rozsianych po całym mieście będą podawane szczepionki aktualna lista jest na stronie https://www.gov.pl/web/szczepimysie/dolnoslaskie

Zgodnie z zapowiedziami szczepienia będą odbywać się etapami. W tej chwili, w tzw. etapie zero, szczepionka podawana jest pracownikom służby zdrowia, domów pomocy społecznej i ośrodków pomocy społecznej. Szczepieni są również członkowie rodzin medyków. Po 15 stycznia ma ruszyć podawanie szczepionki seniorom powyżej 60. roku życia, pensjonariuszom domów pomocy społecznej, zakładów opiekuńczo–leczniczych, a także służb mundurowych i nauczycieli.

W Bogatynia od 11 stycznia odbywają się testy dla nauczycieli uczących klasy od 1-3 testy będą przeprowadzone w szkole nr 3

W zależności od tego, jak szybko zostaną zaszczepione osoby z tej grupy, będzie można przejść do etapu drugiego. Obejmie on osoby poniżej 60. roku życia z chorobami przewlekłymi, albo w trakcie diagnostyki i leczenia. W trzecim etapie szczepieniom poddani zostaną przedsiębiorcy, pracownicy sektorów zamkniętych z powodu epidemii i pozostali dorośli.

Związki Zawodowe