Jak szacuje Komisja Europejska transformacja energetyczna w Polsce będzie kosztować nasz kraj aż 240 mld euro. Polski rząd zabiega o to, żeby Fundusz Sprawiedliwej Transformacji (JTF) inwestował zarówno
w łagodzenie skutków transformacji, jak też jej przeprowadzanie.
Za całą transformację zapłacimy my wszyscy polacy, między innymi w dodatkowym podatku oraz w dużej mierze z podwyżki energii.
Co kształtuje popyt i podaż istotnego dla Polski węgla kamiennego i brunatnego? Jak jest rola tych paliw w sektorze energetycznym i jaki mają one wpływ na gospodarkę?
na te wszystkie pytania dostaniemy odpowiedz dopiera po uruchomieniu transformacji energetycznej.
Warszawa, 03.03.2021 (ISBnews) - Szacunkowy koszt transformacji sektora elektroenergetycznego to ok. 450 mld zł do 2045 r., poinformował pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.
"Transformacja będzie nas kosztowała bardzo dużo. Ile dokładnie, trudno jest w tej chwili oszacować. Szacunki są od 700 - 800 mld zł do [1 600 - 1 800 mld zł].
Mogę powiedzieć, że obliczyliśmy, iż do 2045 r. transformacja w elektroenergetyce będzie kosztowała ok. 450 mld zł" - powiedział Naimski podczas rozmowy w RMF FM.
Podkreślił, że Polskę będzie stać na tę transformację, mimo iż będzie to trudne. "Niewykonanie tego wysiłku, niewydanie tych pieniędzy, nieprzejście przez ten trudny okres będzie też bardzo drogo kosztowało - więcej niż niedokonanie tej transformacji" - dodał minister.
Wskazał, że źródłem finansowania transformacji będzie budżet krajowy
w połączeniu z funduszami europejskimi.