Text Size
czwartek, luty 22, 2024

– Kompleks energetyczny Turów to teraz gwarant polskiego bezpieczeństwa energetycznego. Tu węgla nie zabraknie – takie deklaracje padły podczas jubileuszu 60-lecia Elektrowni Turów. To najnowocześniejsza elektrownia opalana węglem brunatnym. Jej modernizacja i przebudowa trwała dziesięć lat i kosztowała blisko 6 miliardów złotych.

Jeszcze rok temu trwała walka o przyszłość kompleksu Turów. Czesi domagali się natychmiastowego wstrzymania wydobycia węgla brunatnego z pobliskiej kopalni. 
Wojna na Ukrainie wywołała ogromny kryzys energetyczny na terenie całej Europy. Ceny energii poszybowały w górę. Obecnie kompleks energetyczny w Turowie jest gwarantem dostaw prądu w całym regionie przygranicznym. 
Porozumienie zawarte ze stroną czeską okazało niemal zbawienne w sytuacji, gdy na europejskim rynku brakuje energii elektrycznej. Teraz strona czeska kupuje w szczycie nawet połowę produkowanej w Turowie energii elektrycznej. 
Elektrownia Turów to obecnie najnowocześniejszy zakład produkujący energię elektryczną w Polsce. Jej modernizacja trwała 10 lat. Prąd wytwarzany w Turowie trafia do co dziesiątego gospodarstwa domowego w Polsce. Elektrownia pracuje obecnie z pełną mocą. 

Związki Zawodowe