Text Size
środa, maj 27, 2020

Ceny energii elektrycznej są tematem licznych publikacji, a ich ton zaczyna przypominać panikę.

W ostatnim roku na skutek znacznego wzrostu cen pozwoleń na emisje CO2, w dużej mierze spekulacyjnego, ceny pozwoleń wzrosły z około 7-8Euro/tonę do obecnych 20 Euro/tonę przekraczając w szczycie wzrostu nawet 23 Euro/tonę. Wzrost cen pozwoleń pociągnął za sobą gwałtowny wzrost cen energii elektrycznej o 93zł/MWh w kontraktach bazowych o 146 zł/MWh w kontraktach na okres szczytu zapotrzebowania.

gielda 2020

źródło: https://pl.investing.com/commodities/carbon-emissions-streaming-chart

Uprawnienie do emisji dwutlenku węgla wynika z czegoś, co nazywa się Europejskim Systemem Handlu Uprawnieniami do Emisji Dane przedsiębiorstwo jest zobowiązane do raportowania emisji, tzn. ile wyemituje ton CO2, bo podstawową jednostką jest tona, tyle musi zakupić uprawnień do emisji, ponieważ korzysta z ograniczonego rynku; jeśli wyemituje dużo gazu, to nagle znajdzie się duża potrzeba zakupu prawa do emisji na rynku, dużo podmiotów, więc to (popyt) będzie kształtował nam cenę. Początkowo Komisja Europejska zakładała, że cena może wynosić nawet 38 euro za każdą tonę wyemitowanego CO2. Niemniej rynek pokazuje, że ta cena kształtuje się wokół poziomu 5 euro, czasami mniej. Obecnie, na początku 2017 roku, cena ta wynosi 6,5 euro za każdą tonę CO2 wyemitowaną do atmosfery. Nieco ponad rok temu standardową stawką za sprzedaż uprawnień do emisji CO2 było 5 euro za tonę. Na początku bieżącego roku wynik ten podskoczył do 8 euro. Obecnie koszt sprzedaży pozwolenia na emisję CO2 wynosi ok. 22,5 euro za tonę. W szczytowym i krytycznym momencie (początek września 2018 roku) cena uprawnień wynosiła aż 25 euro za tonę. Obecnie cena w 2019-2020 uprawnień zbliża się do granicy 30 euro za tonę CO2.

Wzrost cen uprawnień łączy się m.in. z wypowiedziami Urszuli von der Leyen, kandydatki na przewodniczącą Komisji Europejskiej. To przyjaciółka i w pewnym sensie uczennica Angeli Merkel. Wśród swoich postulatów w drodze po fotel przewodniczącej KE von der Leyen wskazała m.in. neutralność klimatyczną Unii Europejskiej do 2050 roku. Chce, aby cele klimatyczne na 2030 rok były jeszcze ambitniejsze. Dodatkowo wskazała, że systemem uprawnień do emisji CO2 należałoby także objąć branże takie jak lotnicza czy morska. To oznacza możliwy dodatkowy popyt na uprawnienia, a przypomnijmy, że jednocześnie przycinana jest pula dostępnych uprawnień. To układ popytu i podaży, który zwiastuje dalsze zwyżki cen. „Aby osiągnąć ogólny cel UE w zakresie redukcji emisji gazów cieplarnianych do 2030 r., sektory objęte unijnym systemem handlu uprawnieniami do emisji (EU ETS) muszą ograniczyć emisje o 43 proc. w porównaniu z poziomem z 2005 r.” Drożejące uprawnienia do emisji dwutlenku węgla nie zdziwiły jednak najbardziej obeznanych w swym fachu analityków i ekspertów.

Wzrost ten nie wynika tylko z obecnej sytuacji rynku i gospodarki europejskiej. Chodzi także o celowe dążenia proekologiczne Unii Europejskiej.  Te uprawnienia są dodatkowym ciężarem dla funkcjonujących na rynku elektrowni, które wykorzystują źródła kopalne, węglowe, które powodują tą emisję. Ma to spowodować, że w pewnym momencie, przestanie się opłacać z określonego rodzaju paliw kopalnych, które nie mieszczą się w europejskiej polityce klimatyczno-energetycznej i mają doprowadzić do wyrzucenia tych podmiotów z rynku.Możemy sobie wyobrazić sytuację, gdy nagle Komisja Europejska ustawi ten limit, poziom, na niedostatecznym poziomie, co będzie kształtować cenę i powodować, że opłacalność wytwarzania w określonych technologiach będzie bardzo słaba i będzie to nieopłacalne. Spowoduje „odstawienie” pewnych jednostek i zastąpienia ich innymi”  Kto wymyślił i kto popiera handel emisjami dwutlenku węgla? 

Handel emisjami to coś bardzo podobnego do podatku węglowego, który popierał noblista i idol konserwatywnych liberałów (konserwatywny liberał to sama w sobie sprzeczna figura retoryczna), Milton Friedman, czy wymienieni na Wikipedii najbardziej wpływowi ludzie świata:- Elon Musk (producent Tesli – elektrycznych samochodów – ciekawe skąd będzie brał dla nich prąd, i czy wie, że jego rakiety również trują powietrze?- Noam Chomsky – filozof i działacz polityczny żydowskiego pochodzenia- Michael Bloomberg – jeden z najbogatszych ludzi świata i były burmistrz Nowego Jorku- Alan Greenspan – wieloletni szef FED – systemu rezerwy federalnej emitującej puste pieniądze na kredyt – oczywiście ma żydowskie pochodzenie – a jakżeby inaczej...- Jeffrey Sachs – znany na całym świecie ekonomista, nauczyciel Leszka Balcerowicza i rzeczywisty twórca gospodarczej transformacji ustrojowej w Polsce, która jak wiemy, była katastrofą i związana z niszczeniem polskiej gospodarki- Bill Gates – jeden z najbogatszych ludzi świata i twórca systemu Windows. 

Polecamy zapoznać się z artykułami o aferze stulecia Mafia CO2. 

Afera stulecia: Mafia CO2 wyłudzała miliardy euro. Dlaczego media w Polsce milczą na ten temat? W sprawę zamieszani są Polacy, a warto wspomnieć, że oskarżonym jest przyjaciel Radosława Sikorskiego i kompan podróży Lecha Wałęsy i Donalda Tuska.

https://polskaniepodlegla.pl/filmy/item/7259-wraca-wielka-afera-handlem-co2-chodzi-o-263-mln-euro-i-kumpla-radoslawa-sikorskiego

Źródło: https://niepoprawni.pl/blog/romuald-kalwa/wielki-globalny-przekret-czyli-niuanse-handlu-emisjami-co2

Źródło: https://niepoprawni.pl/blog/romuald-kalwa/wielki-globalny-przekret-czyli-niuanse-handlu-emisjami-co2

Źródło: https://niepoprawni.pl/blog/romuald-kalwa/wielki-globalny-przekret-czyli-niuanse-handlu-emisjami-co2

©: autor tekstu w serwisie Niepoprawni.pl- blogerzy piszą za darmo, szanuj ich pracę.

Źródło: https://niepoprawni.pl/blog/romuald-kalwa/wielki-globalny-przekret-czyli-niuanse-handlu-emisjami-co2

Związki Zawodowe