Text Size
sobota, grudzień 21, 2024

Silny konflikt z sąsiadami Czechami i Niemcami. Po raz pierwszy w historii południowi sąsiedzi, społeczeństwo i rząd czeski występuje do Trybunału Sprawiedliwości UE ze skargą na Polskę – mówi Radosław Gawilk, prezes Stowarzyszenia Ekologicznego EKO-UNIA. – Uspokoić sytuację może przyjęcie odpowiedzialności za straty oraz określenie przez rząd RP i PGE terminu skrócenia działalności Turowa. Otworzy to możliwość skorzystania przez gminy regionu zgorzeleckiego z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji.

  • Rozbudowa kopalni Turów, w sprawie której czeski rząd zapowiedział pozew, jest konieczna, aby bez przeszkód funkcjonowała elektrownia Turów
  • PGE, właściciel elektrowni i kopalni Turów, zapowiada oddanie do użytkowania w niej nowego bloku, jednak koncesja na wydobycie węgla w kopalni kończy się w 2026 r.
  • Zdaniem organizacji proekologicznych skutki powiększenia kopalni Turów dla mieszkańców regionu będą obejmować problemy z dostępnością wody pitnej, dalszą dewastację krajobrazu, hałas i zanieczyszczenie pyłami.
  • 17 lutego 2021 r., po wizycie czeskiej delegacji w Warszawie, władze samorządowe regionu libereckiego poinformowały, że chcą by rząd Czech pozwał Polskę do TSUE za utratę wody w przygranicznych gminach położonych w zasięgu leja depresji kopalni węgla brunatnego Turów i będą rozmawiać z czeskim ministerstwem środowiska. Pomiary przeprowadzone przez Czeską Służbę Geologiczną potwierdziły utratę wody na terenach wzdłuż granicy, przede wszystkim w rejonie wioski Uhelná.

    Źródła:

    https://www.europarl.europa.eu/factsheets/pl/sheet/12/wlasciwosc-trybunalu-sprawiedliwosci-unii-europejskiej 

Związki Zawodowe