Text Size
sobota, lipiec 13, 2024

20 września Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej zdecydował, że Polska musi zapłacić 500 tysięcy euro dziennie za funkcjonowanie kopalni Turów, która według UE łamie prawo. Komu zależy aby dalej spór trwał?

Ogromne różnice w poziomie cen na granicy sprawiają, że Polska pierwszy raz od lat jest eksporterem energii elektrycznej. We grudniu 2021 eksport prądu wyniósł prawie całą terawatodzinę i jeśli nic się nie zmieni, nie można wykluczyć, że nasz kraj zamknie 2021 r. jako eksporter energii netto (mimo że w ubiegłym roku pobiliśmy rekord po stronie importu).

Zachodnia Europa mocno oparła transformację energetyczną na budowie farm wiatrowych. Niestety 2021 r. okazał się słaby pod względem wietrzności. W Niemczech produkcja z wiatru od stycznia do sierpnia br. okazała się o 20 proc. niższa niż rok wcześniej. Dodatkowo cenowy stres nasila podgrzewana przez Rosjan panika na unijnym rynku gazu. Przybywa obaw, że zapasy surowca w magazynach okażą się niewystarczające. Dodatkowo ceny uprawnień do emisji CO2 są niemal dwukrotnie wyższe niż na początku 2021 r.

Polska która oparła energetykę na węglu na tle Europy wygląda bezpiecznie. Niezależnie od tego, czy pracują wiatraki i farmy słoneczne, można włączyć produkcję z węgla.

Do 2044 roku, węgiel jest dla nas gwarancją bezpieczeństwa energetycznego. Dodatkowo należy przypomnieć że Polska jest "niesamowitym beneficjentem systemu" ETS nasz kraj dokłada fundusze na transformację klimatyczną i energetyczną ze środków krajowych i od lat przeznacza na to pieniądze w ramach takich programów, jak "Czyste Powietrze" czy "Mój Prąd", a także dofinansowania termomodernizacji budynków, panel fotowoltaiczne, pompy ciepła.

Dziś Polska złożyła do Komisji Europejskiej wniosek o kompleksową reformę systemu handlu emisjami dwutlenku węgla w systemie ETS. Można już zauważyć, niekontrolowany
sposób, zarządzania systemem handlu uprawnieniami do emisji ETS, którymi już się handluje na platformach spekulacyjnych, jak na przykład Bitcoinem. Komisja Europejska broni systemu handlu uprawnieniami do emisji CO2. Europejski system handlu uprawnieniami do emisji CO2 (ETS), zachęca do dekarbonizacji i generuje przychody, aby inwestować w czyste technologie źródeł energii, które pomagają obniżyć emisje o ponad 40 procent od 2005 roku w poszczególnych sektorach.
System jest centralnym punktem Europejskiego Zielonego Ładu i strategii UE, której celem jest uzyskanie neutralności technologicznej do 2050. Unia Europejska stoi przed kluczowymi decyzjami. Obecna koncepcja unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji (EU ETS) jest błędna. Konieczne jest przeprowadzenie głębokiej reformy systemu.

kara na dzień 03.12.2022 r.

Zrzut ekranu 2022-01-3 o 21.16.18.png

Związki Zawodowe