Text Size
niedziela, czerwiec 23, 2024

Polski rząd zapowiedział już, że w Polsce powstaną trzy elektrownie jądrowe. Do tej pory poznaliśmy lokalizacje dwóch takich inwestycji (Pątnów i Lubiatowo-Kopalino), ale trzecia pozostawała tajemnicą. Mowa było tylko o centralnej Polsce. W środę na antenie Telewizji Trwam wicepremier Jacek Sasin zdradził, o jaki konkretnie obszar może chodzić.

Oprócz inwestycji w Pątnowie i elektrowni na Pomorzu, ma powstać jeszcze trzecia lokalizacja reaktorów. "Przed nami wybór trzeciej lokalizacji. Wiele wskazuje na to, że może to być Bełchatów" - poinformował Jacek Sasin. Zastrzegł jednak, że wymaga to jeszcze uzgodnień.

"Preferujemy tę lokalizację z tego względu, że istnienie przyłączy i sieci energetycznych bardzo ułatwia tego typu inwestycje" - wyjaśnił Sasin. Elektrownia jądrowa w Bełchatowie miałaby być dzięki temu tańsza w realizacji.

Pierwsze elektrownie jądrowe już w 2035 r.

"Zarówno w Pątnowie, jak i w Bełchatowie mielibyśmy możliwość wykorzystania istniejących sieci i podłączeń sieciowych, więc to by nam ułatwiło te inwestycje i skróciło czas ich wykonania" - ocenił wicepremier.

Jacek Sasin wskazał również, że jego zdaniem w 2035 r. zostaną w Polsce uruchomione już dwie elektrownie jądrowe.


Czytaj więcej na https://zielona.interia.pl/eko-technologie/energetyka/news-trzecia-elektrownia-jadrowa-w-polsce-jacek-sasin-podal-lokal,nId,6672946#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=safari

Związki Zawodowe