Text Size
niedziela, czerwiec 23, 2024

Ostra reakcja na kolejną decyzję sądu w sprawie kopalni Turów

 

  • Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie odmówił wstrzymania postanowienia o wstrzymaniu decyzji środowiskowej dotyczącej koncesji na wydobycie węgla dla kopalni w Turowie po 2026 r.
  • W sprawie tej chodzi o decyzję Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska z 30 września 2022 r. określającą środowiskowe uwarunkowania realizacji przedsięwzięcia: "Kontynuacja eksploatacji złoża węgla brunatnego Turów, realizowanego w gminie Bogatynia".
  • Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 31 maja nie wstrzymuje pracy kopalni Turów. 

W sprawie tej chodzi o decyzję Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska z 30 września 2022 r. określającą środowiskowe uwarunkowania realizacji przedsięwzięcia: "Kontynuacja eksploatacji złoża węgla brunatnego Turów, realizowanego w gminie Bogatynia". Skargę na decyzję tę złożyły m.in. Fundacja Frank Bold, Greenpeace oraz Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA. 31 maja tego roku Wojewódzki Sąd Administracyjny (WSA) wstrzymał - do czasu rozpoznania skargi - wykonanie decyzji środowiskowej. W konsekwencji GDOŚ oraz PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna wnieśli do sądu o wstrzymanie tego postanowienia.

Do sprawy odniósł się premier Mateusz Morawiecki, który napisał na Twitterze, że "WSA w sprawie Turowa po raz kolejny pokazał, że pojęcie interesu społecznego jest mu obce. Od popełniania błędów, gorsze jest tkwienie w błędzie". Szef rządu zapowiedział dalsze działania w tej sprawie.

Źródło wsp.pl https://www.wnp.pl/gornictwo/ostra-reakcja-premiera-na-kolejna-decyzje-sadu-w-sprawie-kopalni-turow,724414.html

Związki Zawodowe